דף הבית אודותינו קולקציות חדשות ומבצעים מועדון חנויות טיפים
הכיני ארונך לחורף - המשא ומתן הקשה ביותר בשנה חזרה לטיפים >>

הכיני ארונך לחורף: המשא ומתן הקשה ביותר  בשנה

טוב, הנה חלפה לה עוד עונה, והנה אני מוצאת את עצמי מול ארון הבגדים העצום, המלא וגדוש באינספור פריטים- עדויות לחולשות ואהבות העבר. את חלקם אני שוכחת במעמקי הארון, חלקם בשימוש בלתי פוסק, מחלק אני ממאנת להפרד, והיתר-  כבר כשקניתי ידעתי- לעולם לא יראו אוויר עולם.

ועדיין, אני אוהבת ומעריכה כל אחד ואחד מהם. ממש כאילו הם ילדי. ועכשיו הגיעה העת והשעה להתחיל לבחור מי מהם נשאר וממי מהם אאלץ לבקש לעזוב.  הדילמה קשה, הרי היתה במקור סיבה ראויה וטובה לכך שהחולצה הצבעונית החושפת כתף מצאה את דרכה לארוני, או הג'ינס המשופשט ומה עם נעליי העקב- אתן חושבות שמישהו יראה שהעקב הרוס והדבר היחיד שנותר הוא להפרד מזוג זה ולשלוחו לעולם שכולו טוב?

המשא ומתן הקשה ביותר שלי ,מידי שנה, מגיע ביום בו קצו כל הקיצים והגיעה העת להתחיל ולברור את הדברים בארון: מי נשאר ומי הולך? מי עובר ידיים ונשאר בסביבה ואת מי אעביר לשקית הגדולה, מבלי לדעת מה יעלה בגורלה? ואכן, את עקרונות המשא ומתן הקשה, בו מעורב הרגש, החלטתי ליישם בדיאלוג שלי עם עצמי- לקראת הפרדות מפרטים יקרים בארון, ממש כמו שאני צריכה להתכונן למשא ומתן עסקי, כך גם למשא ומתן הקשה מכולם- המשא ומתן עם עצמי.

דבר ראשון וכשלב מקדמי, חשוב לקבוע כללי משחק.

ממש כמו במשא ומתן עסקי בו נקבעים (או צריכים להקבע מראש) כללי משחק, כך גם במשא ומתן זה:

(א) כמה זמן עומד לרשותי לסידור הארון? האם יש לי את כל השבת או שאני נמצאת בלחץ זמן? מגבל הזמן שלרשותי תגדיר טוב יותר את האופן בו אני צריכה להתקדם בתהליך, בין מול ארון הבגדים, או במשא ומתן הבא שלי עם לקוח למחרת במשרד.

(ב) בזמן שאנו במשא ומתן זה- אף אחד מהצדדים לא מנהל משא ומתן במקביל עם צדדים שלישיים- אם מידי יום אוציא פריט אולם במקביל ארכוש עוד אחד לארון- לעולם לא אסיים את המלאכה כראוי. כך גם במשא ומתן עסקי- הסכמה זו מראש תקטין את האפשרות של הצד השני לפנות לאלטרנטיבות (וכך תצמצם היא את כוחו במסגרת השיחות)  ותעיד על מידת מחוייבותו לתהליך איתך.

(ג) האם יש הבדל בין העונה הקודמת לנוכחית? האם שינויים אלו ישפיעו על המש ומתן כיום? ממש כמו שיכולים מחירי חומרי הגלם או שערו היציג של הדולר להשפיע על שינוי עסקאות- כך גם במשא ומתן שלי מול ארון הבגדים. עלייה במשקל לחלוטין תשפיע על הבגדים שישארו ועל אילו שימצאו דרכם לבעלים הבאים.

(ד) שום דבר לא מוחלט וסופי עד שהכול לא מוחלט וסופי (nothing is agreed until everything is agreed) – רק אחרי שהתמונה הכוללת של העסקה ברורה (בין אם במשא ומתן עסקי או במשא ומתן שלי מול ארון הבגדים) - אז נלחץ יד: השקיות יצאו מהבית או שההסכם לחידוש ההתקשרות ייחתם.

שלב שני- תעדוף אינטרסים

בשלב זה יש לקבוע מה חשוב יותר ממה: האם הפריט הספציפי שאת גורלו אני צריכה להכריע או החלופה האפשרית של רכישות נוספות שיתאפשרו, לאור המקום שהתפנה בארון? וכיצד מתעדפים?

אז ממש כמו בעת הסידור בארון- קודם צריך לבדוק מה את אוהבת ללבוש ובמה את עושה הכי שימוש. ממש כמו במשא ומתן עסקי- התיעדוף יתבסס תחילה על ניתוח האינטרסים שלך על השולחן מול הצד השני: האם הסוגיה היחידה היא הכסף? האם ניתן לאתר אינטרסים נוספים כמו: בונוסים והטבות, ביטוח מנהלים או הוצאות רכב ופלאפון - כל אלו הם שיקולים המשפיעים על מה חשוב לך יותר להשיג במשא ומתן על תנאי העסקה למשל כך גם במשא ומתן מול הארון: מה יצא מהאופנה ומה לא? איזה פריט אני גוררת זו השנה השלישית מבלי ללבוש? מה מחמיא לי ומה כבר לא? ומה מתאים עם מה לקראת החורף הבא עלינו לטובה. כל אלו הם שיקוליים שיגדירו את התיעדופים שלי., גם במשא ומתן שלי עם ארון הבגדים.

כחלק מההכנה שלי, אם אדע להגדיר טוב יותר מה חשוב לי יותר ממה, במשא ומתן העסקי או מול ארון הבגדים - אוכל להתפנות למשימה עצמה.

שלב שלישי: היישום עצמו- קדימה מפנים

אף אחד לא אמר שהחיים קלים הם. זהו השלב המאתגר, שהרי הנושאת ונותנת הקשה ביותר היא "אני-עצמי". מולה אני ממש חסרת אונים ומניסיון עבר כבר יודעת שמרבית הפרטים שנדונו למסירה- מצאו דרכם חזרה לארון מבלי משים. אז מה עושים?

ממש כמו במשא ומתן במשרד- יש לבחון מיהו האדם או הצוות המתאים ביותר לעשות את המשא ומתן ואותו לשלוח לשולחן המשא ומתן. לרוב, הסמכות הארגונית היא זו שנשלחת למשא ומתן, מבלי לבחון האם הסמכות היא האדם המתאים ביותר בסיטואציה הספציפית. אבחון מהיר מעלה שאני לא מצליחה לעמוד במשימה לבד. מידי שנה אני מחליטה למסור מלתחה שלמה, ובכל זאת כשמגיע רגע האמת- כל הפריטים מוצאים מקומם על המדף. מסיבה זו מידי שנה אני מזמינה את החברה הטובה שתהיה זו אשר מכריעה את הכף - לזכות או לחובה – היא האדם המתאים למשימה.

יישומו של ההסכם, תוצר המשא ומתן, הוא הוא המשא ומתן האמיתי. היכולת להביא את ההסכמות לביצוע הם ההצלחה האמיתית של המשא ומתן- כמו בעסקים כך גם מול ארון הבגדים- במידה והצדדים למשא ומתן מצליחים לקיים התקשרות עסקית ארוכת טווח, המטיבה עם שני הצדדים- זהו מדד ההצלחה במשא ומתן עסקי. כך גם מול הארון: ככל שאני אפנה מקום במדפים- כך אוכל להרשות לעצמי רכישות נוספות במהלך השנה.

לסיכום, במשא ומתן שלי מול ארון הבגדים עשיתי שימוש בכלים מעולם המשא ומתן העסקי- הגדרתי תחילה מה חשוב לי ומה פחות, לקחתי בחשבון שינויים במציאות משנה שעברה לשנה (ממש כמו שנבחן שער יציג או עלות חומרי גלם שעלתה) ובפועל יישמתי את התובנות שלי עם הצוות המתאים להצלחת המשא ומתן, ממש כמו בצוות ניהול פרויקט בחיינו המקצועיים.

כפי שניתן לראות, משא ומתן זולג לו לכל פן בחיינו, אנחנו כל העת נושאות ונותנות- עם עמיתים, חברים, משפחה ואפילו עם הבגדים. בזכות הטיפים החודשיים הללו, מקווה שהשנה, המשא ומתן לקראת עונת החורף יהיה קל ומהיר ויעניק לך מקום רב לרכישות של השנה הקרובה.

בהרבה הנאה ! 

מחברת המאמר היא ונסה סיימן

מנהלת חטיבת ההדרכה ב Nest consulting

www.nest-consulitng.net

המאמר פורסם באתר "סלונה"

 


דף הבית | אודותינו | קולקציות | מועדון | חנויות | פרסום | טיפים | צור קשר | דרושים |

 

      

כניסה ללקוחות מסחריים »
האתר עוצב ע"י סטודיו קרנף
עיצוב גרפי | לוגו | אתרי אינטרנט | הפקה | אופנה

נבנה ע"י נקסטק אינטראקטיב - בניית אתרים